To download our monthly Liturgical Program in Greek and English, CLICK HERE.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ - ΜΑΡΤΙΟΥ 2019
PROGRAM OF DIVINE SERVICES - MARCH 2019

2 ΨΥΧΟΣΑΒΒΑΤΟΝ
SATURDAY OF THE SOULS
8:30 AM Θεία Λειτουργία - Ἁγιορείτικο Μνημόσυνο
Divine Liturgy - Athonite Memorial Service
3 ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΑΠΟΚΡΕΩ
MEATFARE SUNDAY
8:30 AM Ὂρθρος - Θεία Λειτουργία
Orthros - Divine Liturgy
9 ΨΥΧΟΣΑΒΒΑΤΟΝ
SATURDAY OF THE SOULS
8:30 AM Θεία Λειτουργία - Μνημόσυνο
Divine Liturgy - Memorial Service
10 ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΤΥΡΟΦΑΓΟΥ
CHEESEFARE SUNDAY
8:30 AM Ὂρθρος - Ἀρχιερατική Θεία Λειτουργία
Ἱερουργοῦντος τοῦ Σεβ. Μητροπολίτου Τορόντο, Καναδᾶ κ. Σωτηρίου
Orthros - Hierarchal Divine Liturgy
with His Eminence Metropolitan Sotirios of Toronto, Canada

    6:00 PM Μέγας Κατανυκτικός Ἑσπερινός τῆς Συγνώμης - Χοροστατοῦντος τοῦ Σεβασμ. Μητροπολίτου Τορόντο, Καναδᾶ κ. Σωτηρίου
Great Evening Vespers of Forgiveness - with His Eminence Metropolitan Sotirios of Toronto, Canada
13 ΤΕΤΑΡΤΗ - WEDNESDAY 6:00 PM Θεία Λειτουργία Προηγιασμένων Τιμίων Δώρων
Presanctified Divine Liturgy
15 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - FRIDAY 7:00 PM A΄ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
1st Salutations to the Mother of God
16 ΨΥΧΟΣΑΒΒΑΤΟΝ
SATURDAY OF THE SOULS
8:30 AM Θεία Λειτουργία - Ἁγιορείτικο Μνημόσυνο
Divine Liturgy - Athonite Memorial Service

ΘΑΥΜΑ ΚΟΛΛΥΒΩΝ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΟΣ
ΑΓ. ΘΕΟΔΩΡΟΥ - THE MIRACLE OF THE KOLIVA OF ST. THEODORE OF TYRON
17 ΚΥΡΙΑΚΗ A΄ ΝΗΣΤΕΙΩΝ
1ST SUNDAY OF LENT
ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ
SUNDAY OF ORTHODOXY


ΑΓ. ΑΛΕΞΙΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
ST. ALEXIOS MAN OF GOD
8:30 AM Ὂρθρος - Θεία Λειτουργία
Προσκύνηση Ἱεροῦ Λειψάνου τοῦ Ἁγ. Ἀλεξίου Ἀνθρῶπου τοῦ Θεοῦ
Orthros - Divine Liturgy
Veneration of the Holy Relics of St. Alexios Man of God


    5:00 PM Μέγας Κατανυκτικός Ἑσπερινός
Great Evening Vespers
20 ΤΕΤΑΡΤΗ - WEDNESDAY 6:00 PM Θεία Λειτουργία Προηγιασμένων Τιμίων Δώρων
Presanctified Divine Liturgy
22 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - FRIDAY 7:00 PM B΄ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
2nd Salutations to the Mother of God
23 ΣΑΒΒΑΤΟΝ - SATURDAY 8:30 AM Θεία Λειτουργία - Divine Liturgy
* ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΙΕΡΑΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΕΩΣ
* SACRAMENT OF HOLY CONFESSION
24 ΚΥΡΙΑΚΗ B΄ ΝΗΣΤΕΙΩΝ
2ND SUNDAY OF LENT
ΑΓ. ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΤΟΥ ΠΑΛΑΜΑ
St. Gregory Palamas
8:30 AM Ὂρθρος - Θεία Λειτουργία
Δοξολογία - Ἐθνική Ἐορτή
Orthros - Divine Liturgy
Doxology - Greek Independence Day
25 ΔΕΥΤΕΡΑ - MONDAY
ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ
8:30 AM Ὂρθρος - Θεία Λειτουργία - Orthros - Divine Liturgy
Annunciation of the Mother of God
27 ΤΕΤΑΡΤΗ - WEDNESDAY 6:00 PM Θεία Λειτουργία Προηγιασμένων Τιμίων Δώρων
Presanctified Divine Liturgy
29 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - FRIDAY 7:00 PM Γ΄ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
3rd Salutations to the Mother of God
30 ΣΑΒΒΑΤΟΝ - SATURDAY 8:30 AM Θεία Λειτουργία - Divine Liturgy
* ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΙΕΡΑΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΕΩΣ
* SACRAMENT OF HOLY CONFESSION
31 ΚΥΡΙΑΚΗ Γ΄ ΝΗΣΤΕΙΩΝ
3RD SUNDAY OF LENT
ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΩΣ
Veneration of the Holy Cross
8:30 AM Ὂρθρος - Θεία Λειτουργία
Orthros - Divine Liturgy
    6:00 PM Μέγας Κατανυκτικός Ἑσπερινός
Great Evening Vespers

Ὀμιλία:  «Ἑρμηνεία τῆς Προηγιασμένης Θείας Λειτουργίας»μέ τόν π. Θεόδωρο Παρασκευόπουλο
Homily:  “An Explanation of the Presanctified Divine Liturgy
with Fr. Theodore Paraskevopoulos